Zuzana Žabková – Aj dnes bude zaujímavo

zabkova-pozvanka

Zuzana ŽABKOVÁ
Aj dnes bude zaujímavo / Today Will Be Interesting Too

Otvorenie výstavy: 2. 11. 2017 o 18.00 hod.
Miesto konania: VSG / Hlavná 27
Trvanie výstavy: 3. 11. 2017 – 26. 11. 2017
Kurátorka výstavy: Lucia Gavulová

Výstavný projekt Aj dnes bude zaujímavo / Today Will Be Interesting Too voľne nadväzuje na performance And I Want To Remember All Your Shapes, ktorú autorka realizovala koncom septembra na Institute for Applied Theatre Studies-CUP v Giessene. Z performance vznikol video-záznam, ktorý bude ťažiskovým prvkom inštalácie vo Východoslovenskej galérii a z ktorého sa bude odvíjať samotná výstava.

Obsah výstavnej prezentácie čerpá primárne z projektu Newfoundland – komunitného experimentu skupiny performerov, ktorý prebehol počas augusta v belgickom Mechelene. Zúčastnení v ňom testovali možnosti aplikácie permakultúrnych postupov do práce v dočasnej komunite a aplikovanie horizontálnej hierarchie do modelov medziľudskej interakcie. Počas pobytu skúmali role, z ktorých niektoré bývajú asociované nie len s performatívnym prejavom ako takým, ale aj s užívaním určitých typov psychedelických látok (LSD, magic mushrooms). Jedná sa o úlohy ako observer (pozorovateľ), tripper (ten, kto zažíva pôsobenie psychedelika), guide (sprievodca), provider (zásobovateľ), sitter (dozerajúci). Výskum sa pokúsili prehĺbiť aj nasledovaním vybraných rituálov, napríklad mexickej liečiteľky Maríe Sabiny, ktorá k uzdraveniu postihnutého využívala okrem liečivých bylín aj psychoaktívne látky, magické úkony, spiritualizmus a šamanstvo. Schéma skúmaných rolí bola performermi v komunite aplikovaná do choreografického procesu, ktorého základným prvkom bola liečivá masáž.

Súčasťou dočasného života v skupine bolo vedenie si kolektívnych denníkov, na základe ktorých vznikol na záver scenár Tanje Šljivar (divadelnej dramaturgičky z Bosny a Hercegoviny), zachytávajúci esenciu experimentu. Názov výstavy Aj dnes bude zaujímavo / Today Will Be Interesting Too predstavuje Zuzanin príspevok do denníka, ktorý doň zaznačila zakaždým, keď bola zvedavá, ako sa vyvinie aktuálny deň. Komentovala tým nepriamo spolužitie v komunite, ktoré sa líšilo v závislosti od okolností a bolo v podstate nepredvídateľné, podmienené vzájomnou interakciou a „elastickým časom“, ktorý implikovalo. Naznačuje – aj v prenesení do košickej výstavy – otvorenú cestu, očakávania, súvisiace nie len s aktiváciou modelov medziľudských interakcií, ale aj podvedomia. A na základe toho všetkého aj kontinuálny výskum pohybu, ktorý je konštantným, pretrvávajúcim záujmom Žabkovej tvorivého vyjadrenia.

Zuzana Žabková (*1987) je vizuálna umelkyňa, tanečníčka a choreografka. V rokoch 2006-2012 študovala odbor Intermédií na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde absolvovala v Ateliéry „IN“ Doc. Ilony Németh, DLA. V roku 2013 získala na Vysokej škole múzických umení bakalársky titul v odbore Choreografie. Od roku 2014 študuje na Institute for Applied Theatre Studies- CUP v Giessene (Nemecko), odbor Choreografia a performance u Prof. Bojany Kunst. V roku 2016 sa zúčastnila umeleckej rezidencie v Triangle Arts Association v New Yorku a bola štipendistkou programu danceWEB (ImPulsTanz, Viedeň), pod vedením Tina Sehgala. Zúčastnila sa tiež rezidencií na Salzburg Academy (Salzburg), v MeetFactory (Praha), Regular Line (Santa Cruz, Kalifornia, U.S.), AQB (Budapešť), Halle 14 (Lipsko). V roku 2013 získala Essl Award. V roku 2013 bola a aktuálne opäť je finalistkou Ceny Oskára Čepana.

Výstavy tejto galérie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

XML Sitemap