Košická noc múzeí a galérií

fbevent2

PROGRAM KOŠICKEJ NOCI MÚZEÍ A GALÉRIÍ VO VSG

19. máj 2018

Počas Košickej noci múzeí a galérií budú neustále otvorené výstavné siene Východoslovenskej galérie v priestoroch na Alžbetinej 22 a Hlavnej 27.

Tešíme sa na vás.

PREDNÁŠKY K 100. VÝROČIU VZNIKU ČSR

18.00 / Hlavná 27, Historická sála
Kultúrno–spoločenské pomery v prvorepublikových Košiciach.
Ondrej Ficeri, PhD. (vedecký pracovník SAV)

20.00 / Hlavná 27, Historická sála
Anton Jaszusch / Umelec ako nástroj mocenských vzťahov.
JUDr. Mgr. Lucia Kvočáková, Ph.D.

KOMENTOVANÉ PREHLIADKY K VÝSTAVÁM VÝCHODOSLOVENSKEJ GALÉRIE

19.00 hod / Hlavná 27, sieň B
Komentovaná prehliadka kurátorom Mgr. Petrom Tajkovom, PhD. výstavou Po moderne / Metropola východu 1945 — 1989.

21.00 / Alžbetina 22
Komentovaná prehliadka kurátormi PhD. Miroslavom Klebanom a Mgr. Jánom Kovačičom k výstave XIX. – Umenie 19. storočia navýchodnom Slovensku.

22.00 / Hlavná 27, sieň A
Komentovaná prehliadka kurátorom Mgr. Michalom Štofom k výstave Petra Demeka s názvom STATUS II.

TVORIVÉ AKTIVITY PRE NAJMENŠÍCH V ATELIÉRI
Hlavná 27, Ateliér
17.00 — 20.00

Výtvarné umenie 20. rokov 20. storočia v Košiciach, označované ako Košická moderna, predstavuje významnú kapitolu v dejinách umenia nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Po vzniku Československej republiky si v Košiciach, v prostredí bohatom na rôzne kultúry a národnosti, našiel vhodné podmienky pre tvorbu rad domácich i zahraničných osobností. Všetky naše aktivity pre deti budú inšpirované umelcami a tendenciami Košickej moderny.

17.00 — 18.30
Obrazová architektúra podľa umelca Alexandra Bortnyika:

Alexander Bortnyik bol maďarským maliarom a grafikom. Jeho tvorba bola výrazne ovplyvnená kubizmom, expresionizmom, konštruktivizmom a na jeho výtvoroch nechýbala ľudská figúra. Spoločne si preštudujeme jeho obrazy a naučíme sa, že k maľbe môžeme pristupovať aj ako architekti.

Propagačné plagáty a grafika inšpirovaná Eugenom Krónom:

Budapeštiansky grafik Eugen Krón patrí k významným predstaviteľom Košickej moderny. Bol zakladateľom Krónovej školy, kde sa učilo veľmi veľa slávnych umelcov. Vytvoril obrovské množstvo grafík a plagátov. My sa ním inšpirujeme a vytvoríme si propagačný plagát, pričom sa naučíme pracovať aj s textom a pochopíme, čo by žiadnemu plagátu nemalo chýbať.

Konštruktivistická plastika ako 3D objekt:

Konštruktivisti kládli dôraz na vytvorenie životného prostredia prostredníctvom konštrukcií, nových materiálov a ich výtvarných vlastností. Nevyhýbali sa geometrický tvarom. Pri vytváraní našich plastík takisto použijeme netradičné materiály a budeme trochu experimentovať v priestore.

18.30 — 20.00
R. U. R. – Vytvor si svojho robota a vyhraj zaujímavé ceny

Vedeli ste, že Eugen Krón má niečo spoločné s hrou Karla Čapka R.U.R.? V roku 1921 sa hralo divadelné predstavenie v Košiciach a Eugen Krón na ňom výtvarne spolupracoval. Vytvoril pre hru plagát a bol aj autorom kulís v divadle. Táto hra je o ľuďoch a robotoch. Vypovedá posolstvo,
že žiadna bytosť nemôže stvoriť dokonalejšiu bytosť, než je ona sama. My si spoločne niečo prečítame, zahráme, prediskutujeme, vymyslíme a samozrejme vytvoríme robotov z recyklovateľných materiálov. Nuž, a aby toho nebolo málo, na záver si aj zasúťažíme.


PRVOREPUBLIKOVÉ MÓDNE PREHLIADKY
20.30 — 23.00 / Hlavná 27

Priblížime vám noblesu a lesk 20. rokov prostredníctvom videnia novej perspektívy prvorepublikovej módy pod vedením Miloslavy Hriadelovej a muziky Combo Konzervatória na Timonovej v Košiciach. Svojimi vystúpeniami prináša atmosféru nostalgie slovenskej swingovej a populárnej hudby minulého storočia. Repertoár tvoria prevažne známe evergreeny od Gejzu Dusíka, Ernsta Genersicha, Karola Elberta a ďalších autorov, ktorí stáli pri zrode populárnej hudby na Slovensku. Počas programu budete mať možnosť osviežiť sa nápojmi od košického predajcu KubBo Select.

20.00 — 23.00 / Foyer galérie
Cool vintage – showroom – počas Košickej noci múzeí a galérií budete mať možnosť vyskúšať si vintage módu, doplnky a mejkap v spolupráci s Vintage Shop.

20.40 — 20.50 / Nádvorie galérie
Ickine klobúky – kolekcia zostavená z originálnych prvorepublikových klobúkov košickej klobučníčky Eleny Budešovej a kúskov jej vnučky Eleonóry Gaškovej.

21.40 — 21.50 / Nádvorie galérie
Lászlo Moholy Nagy – živé módne fotogramy – performancia kolekcie Dominiky Szöllösiovej z VŠVU
v Bratislave.

22.20 — 22.30 / Historická sála galérie
Adina, Lýda a spol. – prvorepublikový filmový glamour s vintage kúskami a modelmi súčasných návrhárok.

Program Košickej noci múzeí a galérií sa uskutoční pod záštitou Visit Košice.

Program tejto galérie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

PDF na stiahnutie: nmag_VSG_program_2018